Ny profil skal styrke AARTs effektrådgivning
Dorte Alber tiltrer 1. februar som ny sjefrådgiver og faglig leder for effekt hos AART. Ansettelsen er et ledd i AARTs videre utvikling av sin tverrfaglige byggherrerådgivning, med et gjennomgående fokus på å omsette byggherrers og brukeres behov til arkitektur med positiv effekt.
Som sjefrådgiver og faglig leder for effekt får Dorte Alber ansvar for den faglige og forretningsmessige utviklingen av området hos AART. Målet er å styrke den tverrfaglige og helhetlige rådgivningen til både offentlige og private byggherrer.
– Dorte går inn i en ny rolle i AART, hvor hun får et særlig ansvar for å utvikle vår rådgivning til byggherrer i prosjektenes aller tidligste og aller siste faser. Hun har lang erfaring med å utvikle og fasilitere samskapende prosesser, hvor helhetstenkning og tverrfaglighet er avgjørende for å definere og nå felles effektmål, sier Kathrine Stærmose, partner, arkitekt og kunderelasjonssjef i AART.
Ansettelsen er en del av AARTs ambisjon om å videreutvikle et eget forretningsområde for byggherrerådgivning, med utgangspunkt i kontorets effekttilnærming og arbeidsmetoder.
En viktig del av rollen blir også å videreutvikle AARTs forskningsprosjekt innen Social Commissioning. Målet er å omsette metodene for utvikling, ibruktagning og evaluering av prosjekter til praksis og integrere dem enda tydeligere i AARTs rådgivning og prosjektutvikling. Dorte Alber vil særlig arbeide i prosjektenes tidlige faser, hvor behovskartlegging, visjonsprogrammer og brukerprosesser står sentralt, og senere i prosessene med fokus på ibruktagning og bruk.
– Dortes faglige tyngde innen undervisning og pedagogikk, og hennes kunnskap om prosjektutvikling, bruk og atferd, ligger tett opp mot vår tilnærming til arkitektur. Hun vil få en bred berøringsflate med byggherrer, samarbeidspartnere og kolleger på tvers av AART. Vi gleder oss til å ønske henne velkommen, sier Kathrine Stærmose.
Arkitektur som bygge bro mellom visjon og virkelighet
Dorte Alber er utdannet i idéhistorie og psykologi. Hun har tidligere arbeidet ved VIA University College, Aarhus Kommune og senest som sjefkonsulent hos NERD architects, hvor hun særlig har arbeidet med undervisningsarkitektur. I sin nye rolle vil hun bidra til utviklingen av prosjekter innen kultur, undervisning, helse, næring, byutvikling og boliger på tvers av AARTs fagmiljøer.
– For meg handler effektrådgivning om å bygge bro mellom visjon og virkelighet. Som rådgivere må vi skape tydelige sammenhenger mellom bygninger og mennesker. Det krever mot og nysgjerrighet – og en dypere forståelse av hvordan arkitektur påvirker atferd, trivsel og hverdagsliv. Det er her vi oversetter behov og mål til prosjekter – bymiljøer og bygninger som ikke bare fungerer, men også bidrar til utviklingen av mennesker, steder, organisasjoner og samfunn, sier Dorte Alber.
– AART har allerede etablert et sterkt fundament for dette arbeidet, med en tydelig ambisjon om å skape arkitektur med reell effekt. Tverrfaglighet, brukerinnsikt og samskaping er integrert i både tankesett, prosesser og prosjekter. Det er disse ambisjonene jeg ser frem til å videreutvikle sammen med kolleger, samarbeidspartnere og byggherrer, sier hun.
Dorte Alber får base ved AARTs kontor i Aarhus, men vil arbeide på tvers av kontorets lokasjoner i Skandinavia.
